parfimo.bg

понеделник, 21 октомври 2013 г.

Плевен, България

Гр. Плевен Панорамата „Плевенска епопея -1877 година" 


Панорама „Плевенска епопея – 1877 г.Панорама „Плевенска епопея – 1877 г.гр. Плевен
       Панорамата „Плевенска епопея -1877 година" има формата на пресечен конус, носен от четири щика, символизиращи оръжието на освободителите, а трите хоризонтални пръстена напомнят за трите щурма на Плевен. Тя реалистично пресъздава града с многобройните тогава минарета, от които днес е останало само едно, както и бойното поле. В централната зала е отразен момент от третия щурм на града от руските войски, представен чрез реални окопи, както и сражението при редута Кованлък. Показана е и помощта от страна на местното население.
       Панорамата е уникален за европейския югоизток паметник, който сполучливо осъществява синхрон между реалното събитие, случило се някога и неговото художествено пресъздаване. Оживяват бойни сцени, а навън е същият ландшафт - земята, приютила в братски могили костите на загиналите.
    Когато човек посети този оригинален музей, разбира, защо в хода на войната Плевен придобива толкова голямо военно, политическо и стратегическо значение. По своята продължителност, по броя на участващите войски и по дадените жертви, сраженията при Плевен са най-мащабните събития в Освободителната война, изиграли решаваща роля за нейния победоносен изход. Почти неизвестното дотогава градче привлича вниманието на световната общественост.

       



 гр. Плевен – Мавзолей-параклис „Св. Георги Победоносец“

    №40.гр. Плевен – Мавзолей-параклис „Св. Георги Победоносец“

   Мавзолеят-параклис „Свети Георги Победоносец" в Плевен е издигнат през 1907 г. в знак на вечна благодарност към подвига на загиналите при обсадата на града 31000 руски и 7 500 румънски воини.




гр. Плевен – Регионален исторически музей


Регионален исторически музей
       

 Регионален исторически музей
гр. Плевен
   

  


  



                                                                                                                                             Регионалният исторически музей в Плевен е научен и културно-просветен институт.Осъществява своята дейност по издирването, проучването, представянето, опазването и популяризирането на паметниците на културата, природните образци, флората и фауната на територията на Плевенска област.









    В областта са разкрити значими археологически обекти - римският град Улпия Ескус при с. Гиген, късноантичната и ранновизантийска крепост Сторгозия край Плевен, средновековната българска крепост в Никопол.

   По профил музеят е общоисторически с природонаучен отдел. В структурата му са включени следните основни специализирани отдели и обслужващи звена: Археология, История на България ХV - ХІХ в., Нова и най-нова история, Етнография, Природа, Фондове и научен архив, Връзки с обществеността, Ателие за реставрация и консервация, Фотолаборатория, Библиотека.

              



                                                                                              

      Музеят и музейните фондове са разположени в представителна двуетажна сграда - паметник на културата с национално значение, с обща площ от около 7000 м2 и парк с открита експозиция на площ от 37 дка. Основният фонд на музея включва над 180 000 музейни единици. Специализираната библиотека на музея разполага с над 10 000 тома научна литература и периодични издания.
    От 1976 г., съвместно с музеите във Враца, Видин и Монтана, музеят в Плевен участва в издаването на годишник - Известия на музеите в Северозападна България, от който до сега са отпечатани 27 тома. 

вторник, 8 октомври 2013 г.

Будва и Будванска ривиера, Черна гора

Будва е град, разположен на адриатическото крайбрежие на Черна гора. Населението

на града е от почти 11 хил. жители. Той е административен център на едноименната община с население близо 16 хил. души през 2003 г. Бреговата ивица около Будва се нарича Будванска ривиера и се намира в централното крайбрежие на Черна гора. Градът е известна туристическа дестинация и привлича туристите с плажовете, нощния живот и средиземноморската си архитектура.
Градът е много хубав, с ново строителство, сградите са светли, ниски, до 4-5 етажа, средиземноморски тип. Плажната ивица е много дълга, на повечето места чакълест и каменист, но има и пясъчни плажове. Водата е кристално чиста и приятно топла. Разказаха ни, че там е пяла Мадона, а Бионсе има вила по крайбрежието.






Направихме си разходка и из нощна Будва - много е красиво - има си стар град между крепостните стени - там са сгушени много хубави ресторантчета и заведения, а извън стените е новия град - нощните заведения, големите молове и множество туристи. Чудесна гледка бяха и луксозните яхти, акостирали по крайбрежието, на които си живееха хора, все едно са на вила в някой курорт.

 

вторник, 24 септември 2013 г.

Синая, Замъка на Граф Дракула-Бран, Брашов, Румъния


        Пътуването ни започва през гр. Русе, през Дунав мост и първата спирка беше в Букурещ, столицата на Румъния, известен още като Малкият Париж заради копието на Триумфалната арка и красивата архитектура на града. Посетихме Музеят на румънското село. Музеят е на открито. Къщите са автентични, докарани цели или разглобени от различни краища на Румъния, и пресъздават бита на румънския селянин през годините. Покривите на къщите са уникални, повечето са дървени, от различни клони, слама, пръчки или дървени плочки. Оградите са или керпичени, или дървени, с различни дърворезби и украси по тях:
                            

                       
                

     След това потеглихме към Синая. Градчето е много красиво, наричат го "Перлата на Карпатите". Голям румънски зимен курорт е. Има множество ски-писти, лифтове и хотели с най-различни големини и пищност. 
  Стигнахме и до Замъка на Бран или по-известен като Замъкът на граф Дракула. Трансилванският замък Бран се свързва с името на румънския княз Влад Цепеш, управлявал през 15 век, който е вдъхновил писателя Брам Стокър за историята за граф Дракула. Замъкът Дракула беше върнат на нюйоркския архитект Доминик фон Хабсбург през май 2006 година.Комунистите бяха конфискували замъка от майка му, принцеса Илияна, през 1948 г. - годината, в която кралското семейство бе принудено да напусне страната. 







 


  След Замъка Бран се отправихме към Брашов - един прекрасен средновековен град в Трансивлания . Разгледахме Старото кметство, Черната църква – най-голямата готическа катедрала в Източна Европа, Бялата и Черната кула, църквата “Св. Бартоломей” – най-старият архитектурен паметник в града. Минахме по най-тясната уличка в Европа и се качихме с лифта на хълма, да надписа Брашов, които е подобен на този в Холивуд.











   Накрая се оказа, че в града тече традиционният Октоберфест и по този случай пийнахме биричка и се насладихме на интересна програма на живо на сцената на площада. Беше много интересно.

     

    
 След Брашов се отправихме към Синая, където беше нашият хотел - Каза Ноастра. Хотелчето не е луксозно, но има всичко необходимо за нощувка. Вечерята в ресторанта на хотела беше много хубава. Още на вратата ни посрещнаха с хляб и сол и по чашка цуйка - традиционната тяхна ракия. Всяко ястие ни се поднасяше по много атрактивен начин - гасеха светлините, оркестърът изпълняваше определена музика и сервитьорите, около 10 на брой, излизаха в редица и по заучен начин ни се покланяха и сервираха ястието. Така - 4 пъти, за всяко блюдо. Беше много приятно и се чувстваш някак специален. Играхме доста народни хора - и техни румънски, и наши си български.  Най-страхотното, разбира се, беше Ситно влашко хоро, което аз много обичам. Собственикът е един много интересен и атрактивен човек. Постоянно следеше и контролираше ситуацията и всичко беше много точно и подредено във времето. Навсякъде имаше картини, рисунки и снимки с неговия лик.



    След нощувката тръгнахме към Двореца Пелеш - лятна резиденция на краля. Ето малко информация за него:

   Замъкът Пелеш (на румънскиCastelul Peleş) е разположен на средновековния път, свързващ историческите области Трансилвания и Влахия в Румъния, в подножието на Карпатите, в покрайнините на гр. Синая.
   Замъкът е построен в стил неоренесанс между 1873 и 1914 г. Наречен е по името на протичащата наблизо планинска река. Румънският крал Карол I (1839-1914) закупува през 1872 г. около 5,3 кв. км. земи за лов и строеж на лятна резиденция. Първите 3 архитектурни проекта на замъка копират други западноевропейски замъци и кралят ги отхвърля като прекалено скъпи и лишени от оригиналност. Тогава германският архитект Йохан Шулц представя проект, който се харесва на краля: неголям замък в алпийски стил, съчетаващ италианските традиции с естетиката на немския неоренесанс.
    Строителството прекъсва за кратко през 1877-8 г. и на 7 октомври 1883 г. в него се състоява бал по повод коронясването на Карол І. В замъка се ражда престолонаследникът Карол II през 1893 г.
    През 1947 г. след принудителната абдикация на румънския крал Михай I комунистическото правителство конфискува цялата кралска собственост, включително и замъка. Известно време замъкът е отворен за туристи, а през 1953 г. е обявен за музей. През 1975–1990 г. (последните 14 год. на комунистическо управление), замъкът и прилежащата му територия са затворени за посещения.
    След Румънската революция (1989) замъците Пелеш и Пелишор наблизо отново са отворени за туристи. През 2006 г. собствеността върху замъка е върната на бившия крал Михай I. Скоро след това в резултат на преговори между краля и румънското правителство замъкът отново става национално достояние като исторически паметник и музей, като в замяна румънското правителство заплаща на кралския дом 30 милиона евро.
    В наши дни замъкът приема ежегодно почти 0,5 милион посетители. Той е отворен за посещения от 9 до 17 ч. от сряда до неделя вкл. През ноември замъкът е затворен. От 168 помещения за посещение са отворени 35.
   Първи архитект на замъка е германецът Йохан Шулц (1876-1883), негов приемник е чешкият архитект Карел Лиман. Основният архитектурен стил е неоренесанс, но в богато изписаните фасади към вътрешния двор личи саксонско влияние, а във вътрешния интериор, украсен с богати дърворезби и изискани тъкани, се усеща и влиянието на барока.
     Замъкът имат разгъната застроена площ от 3200 кв. метра и 168 стаи. Притежава колекция от произведения на изкуството, която е сред най-добрите в Източна и Централна Европа, включваща скулптури, живопис, мебели, оръжия и доспехи, златни и сребърни изделия, изделия от слонова кост, фарфор, книги, гоблени и книги. Колекцията от оръжия и доспехи наброява повече от 4000 предмета. Килимите са изтъкани от най-добрите майстори на БухараМосулЪспарта и Измир. Особено впечатляващи са рисуваните витражи, изработени в Швейцария.
   Пред главния вход е поставена статуя на крал Карол I, дело на италианския скулптор Рафаело Романели. Той е автор и на останалите мраморни статуи, разположени на 7 тераси, окръжаващи замъка, и изпълнени също в стил „неоренесанс“. Градините и терасите са украсени с фонтани, стълби, лъвове и други декоративни елементи.
    Ето официалния сайт на замъка: http://peles.ro/
   Накрая отидохме и в Букурещ. Отново разгледахме от автобуса забележителностите на града. Посетихме Парламента, Триумфалната арка, Атене, Народния театър, Университета, площада на Революцията, площада на Победата, Кралския дворец. Посещение на Патриаршията, църквата "Св.св. Константин и Елена", където можете да се поклоните пред мощите на светеца св. Димитър Басарбовски. А най-накрая - свободно време в един страхотен МОЛ :)


Това беше едно чудесно пътуване!

сряда, 7 август 2013 г.

Албена - нашият пристан, България

   Курортът Албена е любимото място в България за лятна почивка и море на нашето семейство. Албена е един от малкото останали български курорти, в които няма ново строителство, цени се зеленината, горичките, полянките и комфорта на туристите. Има къде да се разходиш на тишина и спокойствие, но има и шумна, цветна и колоритна главна търговска улица.


  В Албена е идеалното място за почивка на семейства с малки деца - има достатъчно тишина, алеи, спокойствие и паркове. Плажът е наистина огромен - чист и широк. Разбира се, има си и шумна и цветна търговска улица, пълна с всякакви сувенири, подаръци, ретро-фото и всякакви други джунджурийки. 



Разбира се, не липсват и задължителните за една лятна вечерна разходка до морето и черноморските алеи  сладолед, захарен памук и пуканки. Има доста голям луна-парк, пълен с всевъзможни люлки, катерушки, стрелбища и всякакви атракциони за посетителите на Албена.



      Най-хубавото е, че във всеки хотел в Албена всяка вечер има детска дискотека. Случи ни се една вечер да посетим 3 поредни такива - в различните хотели. Много е интересно за децата - аниматорите им показват разни танци, има малки състезания, игри и накрая и награди за най-добрия.


 През деня аниматорите се занимават с децата, рисуват, оцветяват, редят разни пъзели и игри, след обяд за възрастните се правят турнири по водна топка, тенис на маса и плажен волейбол, а за дамите има занимания по аеробика или йога. В едно от вечерните шоута имаше и състезания за възрастните, и аз се включих, беше много забавно и си прекарахме наистина чудесно, сред много смях и приятни емоции.



 Във почти всеки хотел в Албена в детския басейн има воден пратер. За децата е просто страхотно - много се забавляват на него. Спускат се стотици пъти по водната пързалка. Водата е чиста и приятна, има всевъзможни душове и пръскалки и децата просто я обожават.

 Присъствахме и на рождения ден на Албена. Присъстваха гост-изпълнители, певци, фокусници и шоумени. Тортата беше огромна, прекрасна, участниците в празника също, имаше и много награди от спонсорите. Беше един страхотен рожден ден! Децата похапнаха от тортата, включихме се и в томболата, и в игрите.

Аеробиката беше много приятна и тонизираща и с удоволствие посещавахме занятията.

 Турнирите по плажен волейбол събират много фенове и публика!
 Едната вечер в хотела правиха и караоке - беше много забавно, след малко срам всички се отпуснаха, запяха и се веселиха от сърце. Имаше и румънски, и немски, и руски и разбира се, български песни.

Ето и официалния сайт на Албена - нашия любим курорт.
http://albena.bg/bg/