parfimo.bg

понеделник, 21 октомври 2013 г.

Плевен, България

Гр. Плевен Панорамата „Плевенска епопея -1877 година" 


Панорама „Плевенска епопея – 1877 г.Панорама „Плевенска епопея – 1877 г.гр. Плевен
       Панорамата „Плевенска епопея -1877 година" има формата на пресечен конус, носен от четири щика, символизиращи оръжието на освободителите, а трите хоризонтални пръстена напомнят за трите щурма на Плевен. Тя реалистично пресъздава града с многобройните тогава минарета, от които днес е останало само едно, както и бойното поле. В централната зала е отразен момент от третия щурм на града от руските войски, представен чрез реални окопи, както и сражението при редута Кованлък. Показана е и помощта от страна на местното население.
       Панорамата е уникален за европейския югоизток паметник, който сполучливо осъществява синхрон между реалното събитие, случило се някога и неговото художествено пресъздаване. Оживяват бойни сцени, а навън е същият ландшафт - земята, приютила в братски могили костите на загиналите.
    Когато човек посети този оригинален музей, разбира, защо в хода на войната Плевен придобива толкова голямо военно, политическо и стратегическо значение. По своята продължителност, по броя на участващите войски и по дадените жертви, сраженията при Плевен са най-мащабните събития в Освободителната война, изиграли решаваща роля за нейния победоносен изход. Почти неизвестното дотогава градче привлича вниманието на световната общественост.

       



 гр. Плевен – Мавзолей-параклис „Св. Георги Победоносец“

    №40.гр. Плевен – Мавзолей-параклис „Св. Георги Победоносец“

   Мавзолеят-параклис „Свети Георги Победоносец" в Плевен е издигнат през 1907 г. в знак на вечна благодарност към подвига на загиналите при обсадата на града 31000 руски и 7 500 румънски воини.




гр. Плевен – Регионален исторически музей


Регионален исторически музей
       

 Регионален исторически музей
гр. Плевен
   

  


  



                                                                                                                                             Регионалният исторически музей в Плевен е научен и културно-просветен институт.Осъществява своята дейност по издирването, проучването, представянето, опазването и популяризирането на паметниците на културата, природните образци, флората и фауната на територията на Плевенска област.









    В областта са разкрити значими археологически обекти - римският град Улпия Ескус при с. Гиген, късноантичната и ранновизантийска крепост Сторгозия край Плевен, средновековната българска крепост в Никопол.

   По профил музеят е общоисторически с природонаучен отдел. В структурата му са включени следните основни специализирани отдели и обслужващи звена: Археология, История на България ХV - ХІХ в., Нова и най-нова история, Етнография, Природа, Фондове и научен архив, Връзки с обществеността, Ателие за реставрация и консервация, Фотолаборатория, Библиотека.

              



                                                                                              

      Музеят и музейните фондове са разположени в представителна двуетажна сграда - паметник на културата с национално значение, с обща площ от около 7000 м2 и парк с открита експозиция на площ от 37 дка. Основният фонд на музея включва над 180 000 музейни единици. Специализираната библиотека на музея разполага с над 10 000 тома научна литература и периодични издания.
    От 1976 г., съвместно с музеите във Враца, Видин и Монтана, музеят в Плевен участва в издаването на годишник - Известия на музеите в Северозападна България, от който до сега са отпечатани 27 тома. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар