Аз много мечтаех да посетя този космополитен град, мъжът ми не чак толкова :) Аз надделях :) Взехме екскурзията на промоция, на половин цена. Предварително проучих и прочетох много информация за маршрути, транспорт, забележителности. Разбира се, 3 дни са крайно недостатъчни да разгледаш Истанбул, простиращ се на площ от 5 196 кв. км., разположен на два континента, побрал 17 милиона жители, но все пак си начертахме някакъв план какво, къде и как да посетим. Пътуването беше с нощен преход и бяхме там точно на разсъмване. Бях задрямала точно последните минути и наистина като се събудих имах чувството, че съм в някаква приказка, на място, различно и далечно, и безкрайно интересно.
Случихме на страхотен екскурзовод, възползвахме се от включената в цената безплатна пешеходна обиколка и запознаване с основните забележителности. Обясни ни, че в турците много обичат пазаренето и е направо недопустимо да платиш цената, която ти поискат за дадена стока. Непременно трябва да се пазариш. Колкото и пари да ти кажат, че е цената, винаги трябва да се възмутиш, че е много и да предложиш по-малка сума. Послушахме го и си купихме доста неща за много по-малко пари отколкото ни искаха първоначално :)
От Лалели, кварталът, в който бяхме настанени и който се намира на Историческия полуостов на Истанбул се отправихме към Синята джамия. Минахме покрай магазините Кьошка с изключителен асортимент на халви, локуми и всякакви други сладости. Минахме покрай Университета, Книжния пазар и Капалъ чарши.
Капалъ Чарши
Работно време 08:30 – 19:00ч. неделя – от 9:00
Капалъ чарши е любимо място на туристите и е най-големият закрит пазар в Турция, с над 5000 магазинчета. Повечето сувенири и турски лампи, наргилета, табли, възглавнички и прочие, са сравнително по-евтини в други магазинчета извън прословутия пазар. Ако умеете да се пазарите с търговците, е възможно да се сдобиете и с чудесни подаръци от Капалъ чарши на добра цена. Преминахме набързо през този огромен, шарен и впечатляващ пазар и се отправихме към Синята джамия.
Но първо разгледахме площада пред нея - Хиподрум.
Площадът “Хиподрум” – Намира се пред Синята джамия. Познат е още като “Площада на конете”, защото е използван главно за надбягвания с коне след завладяването на Константинопол.
Тук се намират още: Египетският обелиск, Змиевидната колона, Колоната на Константин и Фонтанът на Вилхелм ІІ.
Египетския обелиск или Обелискът на Теодосий е най-древният паметник, както на Хиподрума, така и в Истанбул. Обелискът е издигнат през ХV в. от Фараон ІІІ в чест на победата в Месопотамия.
Византийския император Теодосий І заповядва Обелискът да бъде пренесен през 390 г. от Египетския храм на Аполон ( гр. Карнак, обл. Луксор ).
В центъра на Хиподрума се намира и Обелискът на Константин, наречен още Плетена каменна колона. Построена е през Х в. по заповед на император Константин Порфироген в чест на дядо му Василий І. Висок е 32 м. Оригиналните медни покрития са били снети при латинско нашествие ( ХІІІ в. ) и превърнати в монети.
Змийската колона
През 326 г. е пренесена по нареждане на император Константин Велики от храма на Аполон в Делфи / Гърция /. Тя е символ на победата на гръцките градове-държави над персите при Палатея. Според преданието телата на трите преплетени змии били направени от щитовете на персийските войници загинали в битките.
Фонтанът на Вилхелм ІІ (1898 г.) известен още като „немският фонтан“ е построен през 1898г. По време на второто си пътешествие в Изтока, немският император Вилхелм ІІ, е останал силно впечатлен от гостоприемството на Истанбул. Връщайки се в родината си, изготвил проекта на този изящен фонтан и го подарил на Истанбул.
След това влязохме в Синята джамия
Още едно от местата, които изключително ме впечатли…
Намира се точно срещу Света София на площада, като минете през градинката. Няма как да не я забележите със 6-те й впечатляващи минарета. Основното и предназначение е провеждане на молитвени церемонии. От 12:30 до 14:30 е затворена за молитви.
Дължи прякора си на повече от 20 000 декоративни сини, зелени и бели порцеланови плочки донесени от Изник, използвани за украса на вътрешните й стени. Построена е от архитекта Седефкяр Мехмед ага по заповед на султан Ахмед I между 1609 и 1616 година. Джамията Султан Ахмед е първата джамия в Османската империя, която има 6 минарета. Мехмед-ага трябвало да построи джамията с пет минарета, но поради дребна грешка, той я построява със 6.Султанът му казал тя да бъде със златни минарета, но архитектът – вместо “алтън” (злато), чул “алтъ” (шест). Той завършил джамията за 7 г. Това, обаче било обявено за светотатство от имамът в Мека, тъй като нито една джамия по света не можела да се равнява със Свещената джамия – Масджид ал-Харам (в превод от арабски – Забранената джамия) – главният мюсюлмански храм и най-голям по размери в света, в чийто двор се намира Кааба – древен храм, около който е построена джамията. В източния ъгъл на Кааба е вграден „Черният камък“, за който се предполага, че е остатък от метеорит. Според мюсюлманите той е изпратен от Бог на Земята…
При вида на завършения величествен храм, султанът не посмял да накаже архитекта, но го изпратил в Мека да построи още 1 минаре на джамията ал-Харам, от която според корана не бивало да има по-голяма. 400 г. по-късно Синята джамия продължава да е едно от архитектурните чудеса на света. Носят се слухове, че само една от уникалните сини плочки се
търгува на черния пазар между 5 и 50 хиляди долара.
Навън разгледахме отвън Света София и Цистерната Йеребатан.
Слязохме по линията на трамвая и стигнахме до Еминьоньо и се насладихме на гледката от мостовете, корабчетата по пристанището, направихме си и първите супер-изгодни покупки от Истанбул и опитахме специалитета на пристанището Балък екмек т.е. сандвич с риба скумрия и лук. Хубаво е да имате по-дребни пари, защото ако сте се пазарили за нещо и сте го взели на промоция е малко неудобно да дадеш едра сума, затова винаги си носехме дребни пари.
Качихме се на корабче срещу 10 лири (много по-евтино отколкото ни искаха от туристическата фирма за групово возене) и разгледахме Босфора. Корабчето минава покрай двореца Долмабахче, луксозни къщи, известни от турските сериали, резиденции, хотели и забележителности разположени по Босфора. Ще видите:
Въженият мост на Ататюрк свързващ Европа с Азия
Босфорския мост е 4-ти по големина в Европа и 7-ми в света. Построен е в чест на 50-тата годишнина от основаването на Турската република. Извисява се на 64 метра над морето, като дължината му е 1560м, а широчината – 33. Минахме под големите мостове, чувството и емоциите са страхотни.
На връщане влязохме в Египетския пазар или както още е известен
Пазарът на подправките
Работно време от 9:30 до 16:30 ч. Почивен ден: Понеделник
Място, което непременно трябва да се види и едва ли има аналог с друг пазар :)
Сигурна съм, че няма да си тръгнете без да си купите нещо :))) Една сравнително малка кутия с локум, обаче, с най-различни видове, струва около 30 турски лири.
Ще имате най-големият избор от подправки, сушени плодове, ядки, зеленчуци, изкусно декорирани и вкусни локуми с най-различни цветове и вкусове.
Накрая се прибрахме, хапнахме печено пиле и дюнери до хотела, пуснахме си по 2 масажа на масажните столове в хотела (направо животоспасяващо ми подействаха ) и заспахме уморени.
На втория ден маршрутът, който си начертахме беше Паркът на лалетата Емиргян, който се намира нагоре по Босфора, след двата моста, а също и хълмът Чамлъджа, който е на Азиатската част от Истанбул.
Парка Емиргян е градски парк със статут на историческа забележителност. Намира се край Босфора, в квартал Емиргян, район Саръйер (Sarıyer).
По време на византийската епоха, цялата област където днес се простира парка е била покрита с кипариси. За това и е била известна като "Kyparades" или преведено „Кипарисовата гора”. По-късно, през средата на 16 век района става известен като „Феридун бей парк”, понеже става собственост на Феридун бей Нишанчъ – притежател на ранг лорд-канцлер на Османската империя.
През 17 век, османският султан Мурад IV (управлявал в периода 1623-1640 година) предоставя земята на Емир Гюне хан – владетел на Персия от династията на Сафевидите. Причината за подаръка била, че владетелят предал без обсада двореца си и дошъл доброволно в Истанбул заедно с византийската войска. За това и името на парка е променено от „Феридун бей парк” на „Емиргюне парк”, което днес е еволюирало в „Емиргян парк”.
Днес парка обхваща площ от 470 000 м2 на хълм и е обграден от високи стени. Вътре в парка има две декоративни езера, водопад и над 120 вида растения. Емиргян е дом на множество редки видове в световен мащаб, сред които боров камък, алепски бор, морски бор, хималайски кедър, унгарски дъб, калифорнийски тамян, дървото богородичен косъм, камфорово дърво и много други.
Многото трасета за джогинг и маси за пикник, правят парка Емиргян много популярно място за отдих сред местните, особено през почивните и празничните дни. Туристите посещават парка по време на създадения през 2005 година Фестивал на лалето, който продължава през целия месец април. Парка е много посещаван и през лятото, когато парка е чудесно място за разхлаждане и релакс.
Самото лале е тясно свързано с парка Емиргян, за това и фестивала му се провежда тук. Лалето е създадено в Османската империя и е традиционното цвете на Турция и до днес. Почитта на хората към него е толкова голяма, че периода 1718-1730 година е известен като „Епохата на лалето”. През годините обаче, любовта към това цвете отслабва и така до 1960 година. Тогава в Емиргян е създадена специална градина, с която да се възроди забравената традиция за отглеждане на лалета от местните. Явно тактиката е успешна, защото развъждането на цветето в днешни дни граничи с мания.
До парк Емиргян се стига така:
От Кабаташ - автобус №25Е; 22RE; 22
От Таксим - автобус №40; 40T; 42T
Слиза се на спирка Emirgan Durağı
След това минахме по моста Ататюрк и отидохме в азиатската част на Истанбул до най-високата точка на Босфора и Истанбул – “Чамлъджа”. Хълмът, чиято надморска височина е 263 м. ни предложи прекрасна панорама към Мраморно море и Принцовите острови, на историческия полуостров и Босфора. На чаша кафе съзерцавахме величествената гледка открила се пред очите ни, доказваща още веднъж колко величествена е майката природа.
Накрая отидохме до площад Таксим - сърцето на Истанбул и се спуснахме по булевард Истиклял - главната търговска улица на града, с марковите им магазини, типичните трамваи и изключително много народ. Улицата е толкова оживена, че без значение колко е часа или какъв сезон е, ще се сблъскате безспорно с тълпи от хора. Ще бъдете очаровани от множеството магазини, кафенета, и романтични ресторантчета сгушени из малките улички наоколо, които пресичат главната улица.
Стигнахме до Мостът Галата наричан още Златният рог е дълъг 465 метра. На долния си етаж има няколко магазинчета, заведения за хранене и кафенета. От него се открива невероятна гледка към Босфора, както и към прочутият въжен красиво осветен мост на Ататюрк. По целия мост има рибари, които стоят почти денонощно, постоянно вадят риба и мирише на риба. Абсурдно е да се опреш на перилата или да си подпреш там апарата, защото всичко е намазано в риба :)))
Така и не можахме да посетим Принцовите острови, но много искахме. Оставихме си ги за следващия път. Все пак ще дам малко информация за тях:
Принцовите острови са една от най-популярните атракции за туристите, посещаващи Истанбул. Какво ги прави толкова неустоимо притегателни?
Принцовите острови са група от 9 острова, разположени във водите на Мраморно море, на около 20 км от азиатското крайбрежие на Истанбул. 4 от тях (Къналъада, Бургазада, Хелбелиада и Бююкада) са населени и са включени в ежедневните туристически турове от континента, а останалите 5 са миниатюрни по площ и без човешко присъствие.
С масовото въвеждане на параходите като средство за придвижване по вода през XIX в., островите се превръщат в любим курорт за знатните представители на турските, еврейски, гръцки и арменски общности. Днес, чрез ферибот те са достъпни за всички, които искат да си направят дневна екскурзия до едно от най-красивите и нетипични кътчета в околностите на Истанбул.
Още със стъпването ви на твърда земя, ще усетите, че Принцовите острови сякаш нямат нищо общо с присъщата за Турция атмосфера. За да не бъдат нарушени екологичночистата природа и блаженото спокойствие на всеки един островите, моторните превозни средства са забранени. Придвижването става пеша, с велосипеди или с файтони.
В същото време на Принцовите острови има всичко необходимо за удобството на туристите - безброй частни вили, вили под наем, хотели, дневни и нощни заведения, забележителности, атракциони, плажове и всевъзможни варианти за прекарване на свободното време. А ето по няколко думи и за всеки един от 4-те главно Принцови острова.
Няма коментари:
Публикуване на коментар