parfimo.bg

вторник, 16 юли 2013 г.

Шипка, Боженци, Несебър, България

Продължавам да разказвам за туристическите обекти в България, които сме посетили:


93. Връх Шипка - Национален парк-музей "Шипка", България

       Шипка е връх в Стара Планина с надморска видочина 1523м. На него са водени едни от най-важните битки за освобождението на България от турско робство.
     Галерия със снимки от национален парк-музей Шипка: Националният парк-музей "Шипка" е открит на 26 август 1934 година. Той наподобява средновековна българска кула. Висок е 31,5 м и към него водят 890 стъпала. Над централния вход стои бронзов лъв. На останалите 3 страни са изписани имената на Шипка, Шейново и Стара Загора – бойните полета. В средата на приземния етаж е поставен монолитен мраморен саркофаг, под който са запазени костите на 317 защитници на прохода в войната. Експозицията, разположена на останалите седем етажа на паметника, включва богата колекция от лични вещи на участници в боевете, ордени и медали, снимков и документален материал, картини и оръжие. Там се намира копие на Самарското знаме. От последната площадка се открива панорамен изглед съм северна и южна България. Когато времето е ясно гледката е просто умопомрачителна!
Национален парк-музей Шипка

Национален парк-музей Шипка Национален парк-музей Шипка


20. село Боженци - Архитектурно-исторически резерват, България

       Село Боженци е със 600 годишна история. То е един от най-ценните в България архитектурно-исторически резервати. Потъналото в зелена тишина село, привлича със съхранената си оригинална архитектура, окичените с цветя чардаци на къщите с каменни покриви и тежки порти.
       В началото е легендата за болярката Божана, извела преди 6 века от пепелищата на столицата Търновград синовете и братята си. Дошли сред вековните гори и построили селище, което и днес носи нейното име. От някогашното богато село със стотици къщи и жители-търговци обиколили света, днес са останали само неколцина местни хора и уникалните къщи на средна възраст от около 200 години.



№ 6. гр. Несебър - Археологически музей, България

Архитектурно-исторически резерват - Архитектурен музей
  гр. Несебър
Архитектурно-исторически резерват - Архитектурен музей


   Старият град е дълъг само 850 и широк 350 м. През различните периоди от своето съществуване е загубил 1/3 от територията си, която е пропаднала в морето. Останки от крепостните му стени и сега могат да се видят под водата на около 80 м от брега.


   До наши дни се е запазила единствено Западната крепостна стена с портата, която е отбранявала града откъм сушата.

   За първи път градът е включен в пределите на българската държава през 812 г., когато хан Крум завладява града и в него се заселват славяни и българи. За по-дълго време Несебър - както го наричат славяните е отново в български ръце в годините на царуването на цар Симеон Велики.

    От епохата на българското Възраждане в Несебър са останали доста къщи -типични представители на Черноморския тип къща, част от многото работили в града вятърни мелници, баня и чешми. От края на миналия век Несебър е малък град с основен поминък риболов и селско стопанство – предимно лозарство и ленопроизводство. От 1959 г., след построяването на Курортния комплекс “Слънчев бряг”, в града и околностите активно се развива международния туризъм.
   Археологическите проучвания на несебърския полуостров и неговата акватория през последните четири десетилетия разкриха богати колекции от значими паметници на културата, илюстриращи историята на антична Месамбрия и средновековен Несебър. Голяма част от тях са експонати в новия Археологически музей на Несебър. Музеят е открит през 1994 г. Експозиционната площ обхваща фоайе и 4 зали.
   Археологическият музей в Несебър е създаден през 1956 год. и първата му експозиция е уредена в църквата „Св. Йоан Кръстител”. В новата си сграда, строена специално за музей по проект на арх. Христо Коев, той се премества през 1994 год. Тук е уредена експозицията „Несебър през вековете”, в която са представени многобройни паметници на културата, илюстриращи историята на античната Месамбрия и средновековния Несебър. Експозиционната площ на музея обхваща фоайе и четири зали: Първа зала- „Месамбрия и траките”; втора зала – „Понтийският полис Месамбрия; трета зала – Месембрия в пределите на Рим, Византия и България” ; иконна зала.
   Достойно място във фоайето заема Дипломата, удостоверяваща вписването на Стария Несебър в Списъка на паметниците на световното културно наследство. Това става на 9 декември 1983 год. на VII сесия на Комитета за световно наследство, проведена в гр. Флоренция, Италия.

Няма коментари:

Публикуване на коментар